פינוי בינוי

פינוי בינוי הנו היבט תכנוני נוסף בהתחדשות העירונית.

בדומה לתמ"א 38 הפינוי בינוי נותן מענה לאזורים ומבנים ישנים על ידי חידושם.

פינוי בינוי בא לתת מענה במקרים בהם לא ניתן לבצע תמ"א 38- הן מבחינה תכנונית של המבנה והן מבחינת עתודות הקרקע. הוא מספק עתודות קרקע חדשות תוך כדי שימורים באזורים הירוקים בעיר וזאת על ידי הריסה של מבנים ישנים ובניית חדשים במקומם.

על מנת לעודד את היזמים לבצע כמה שיותר פרוייקטים, ניתנו במסגרת הפינוי ביניוי זכויות בניה עודפות הכוללות יחס של 2-4 דירות חדשות על כל דירה ישנה שנהרסת ובערים מסוימות אף יותר. אישור מספר הדירות נתון לשיקול דעתה של הועדה המקומית , כל עיר ומדיניותה. זכויות אלו מאפשרות הכנסה של אוכלוסיה צעירה לאזורים ותיקים ובכך תורמת לחידושם.

במסגרת פינוי בינוי היזם מקבל פטור מתשלום היטל השבחה . כמו כן, היזם פטור מתשלום בעבור הקרקע- שכן הקרקע מצויה בבעלותם/חכירתם של הדיירים והם ממחים את זכויותיהם ליזם.

בפינוי בינוי ישנם שני סוגים של ביצוע- שינויים אלו הנם תלויי קרקע.

מקום בו קיימת עתודת קרקע למבנה אותו הורסים, ניתן לבנות בניין חדש ולפנות את הדיירים אליו בסיום הבנייה. לאחר המעבר ניתן להרוס את המבנה הקודם ולבנות מבנה חדש.זהו המצב האידאלי עבור הדיירים

דרך נוספת, שהינה הנפוצה ביותר, עוסקת בביצוע על ידי פינוי הדיירים מן המבנה הישן לשכירות. השכירות תשולם לדיירים על ידי היזם, עד להריסת המבנה הישן ובניית חדש במקומו. דרך זו חובה בתוכה מכשולים רבים כגון: קושי בהעברת דיירים קשישים לשכירות, סירוב של דייר לעבור בשל אי רצון לעבור לסביבה חדשה, סירוב של דייר לעבור מטעמים של מיקוח על זכויות מול היזם וכדומה.

על בעיות אלו מנסה היזם להתגבר על ידי מתן דירה חדשה במקום הדירה הישנה ללא תשלום מצד הדייר, לרוב תהיה הדירה גדולה יותר מן הדירה הקודמת בצורה ניכרת.

פינוי ובינוי תורם לחידוש אזורים ישנים ונותן מענה למצוקת הדיור בערים השונות.

מעוניינים לדעת אם ניתן להחיל את התכנית בבניין מגוריכם?

מחפשים יזם אך לא בטוחים לאן לפנות?

זקוקים לייעוץ משפטי?

משרדנו פתוח בפניכם בכל שאלה וסוגיה.

 

*אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי/פנייה לעו״ד והשימוש בו באחריות המשתמש בלבד.